Že zvieratá sú hlúpe? Omyl !
Chytrá opička
Nikoho neprekvapuje, že opice sú veľmi inteligentné, majú predsa k ľuďom, najmä stavbou svojho tela, zo všetkých zvierat najbližšie. Napríklad také šimpanzy sa dokážu veľmi rýchlo naučiť používať nástroje, ktoré môžu v jeho komunite dopomôcť k lepšiemu životu. Japonsko sa môže pochváliť mimoriadne inteligentným šimpanzom, ktorého meno je Ayumi. Narodil sa v zajatí v roku 2000 a bol zaradený do Ai Projektu. V jeho piatich rokoch dostával úlohy od najlepších profesorov a v dvanástich rokoch riešil zadania, ktoré by mnohí dospelí ľudia nedokázali nikdy vyriešiť. Vynikajúcu pamäť môžeme šimpanzom mnohí skutočne závidieť. Navyše dokážu pracovať s číslami, naučiť sa znakovú reč a dokonca niektoré sa naučili pracovať aj na počítači.
Slony patria k emotívnym a inteligentným zvieratám
Známy je aj príbeh slona Raju, ktorého po polstoročí oslobodili zo zajatia. Od záplavy emócií sa tento hrdina rozplakal a od radosti ronil veľké slzy. Slony vedia byť empatické, majú umelecké cítenie a dokážu ako jedni z mála rozpoznať samých seba v zrkadle. Svoj chobot využívajú aj na používanie rôznych nástrojov.
Učenlivé veveričky
Veveričky patria medzi veľké šikovnice. Rodičia z pokolenia na pokolenie odovzdávajú svojim potomkom najdôležitejšie rady ohľadom prežitia. Napríklad ako šikovne ukradnúť potravu a ako ju ešte šikovnejšie schovať pred ďalšími podobnými špekulantmi. Dokonca vynikajú výbornou pamäťou a okrem toho, že dokážu vymyslieť rôzne pasce a falošné skrýše, si musia dokonale zapamätať, kam si všetky dobroty ukryli.
Logicky mysliaci havran
Havrana môžeme zaradiť medzi mimoriadne múdre vtáky. Je schopný použiť logiku pri riešení úloh a hlavolamov, aby sa dopracoval k potrave. Odborníci prišli dokonca s teóriou, že by mohol byť inteligentnejší ako mačka alebo pes. Havrany aj straky pochopili, že v lese sú v neustálom nebezpečenstve a aby mali pokoj od poľovníkov, väčšina z nich sa rozhodla uhniezdiť v meste.