Púpavou proti únave aj žalúdočným problémom
Púpava lekárska je liečivá rastlina. Aj napriek tomu ju vnímame skôr ak burinu, ktoré treba čo najskôr zlikvidovať. Ak si však prečítate o jej zdravotných účinkoch, verte že už nikdy nekúpite postrek na jej vykynoženie.
Zdraviu prospešné sú všetky časti tejto rastliny, teda jej kvet, stonka, listy aj koreň. Okrem tohto sú aj jedlé. Začneme listami. Ich chuť je horká, čo zapríčiňuje prítomnosť horčín. Tieto látky podporujú trávenie. takže ak vám dobre nestrávilo váš obed, pripravte si z nich čaj, alebo ich zjedzte surové. V zeleninových šalátoch chutia podobne ako rukola. Na rozdiel od nej za nich nezaplatíte ani cent. Okrem toho v nich nájdete aj vitamíny B, C, A a minerály. Je to hlavne draslík, železo, kremík, sodík a síra. Koreň za listami nijako nezaostáva. Odvar zo sušeného koreňa vám pomôže pri nadmerne únave, strese a celkovej vyčerpanosti.
Všetky časti púpavy majú viac menej podobné zdravotné účinky. Okrem vyššie spomínaných sú to aj tieto:
- napomáha pri liečbe ochorení sleziny
- dokáže naštartovať organizmus, preto je vhodná pri celkovej únave a nadmernom strese
- prečisťuje krv
- zlepšuje kvalitu krvi, preto je dobré ju užívať napríklad pri anémii
- vysoký obsah vitamínov a minerálnych látok, horčín, chloforylu, saponínov a inulínu
- prečisťuje celý organizmus
- napomáha pri prechladnutí, nádche, alebo chrípke.
Z púpavy lekárskej si môžete pripraviť čaj, alebo ju jesť čerstvú. Zo sušeného koreňa sa dá pripraviť káva, lepšie povedané, nápoj ktorý chutí a vyzerá podobne. Zbierajte ju hlavne na jar, keď obsahuje najviac účinných látok. môžete si ju taktiež vysušiť a odložiť na zimu. Ak ju chcete zbierať na vlastnom pozemku, nikdy tak nerobte na miestach, ktoré ste ešte pred rokom striekali chémiou na jej vyhubenie. Tá totiž ostáva v koreňoch. Preto si radšej nájdite iné, čisté miesto.