Prispôsobme financie našim predstavám
Finančné rozpočty pôsobia pre väčšinu ľudí ako nudná záležitosť, pretože v tomto pojme automaticky vidíme ako zaplatiť potrebné účty a veci, bez ktorých by nám v podstate bolo aj krajšie. To som možno prehnal, ale každopádne pod platbou a otázkou našich financií vidíme skôr samé nezaujímavé negatíva, berieme ich ako nutné obmedzovanie sa.
Na rozpočet sa ale môžeme pozrieť aj z úplne opačného uhla. Nie ako zaplatím účty a čo si musím odložiť, ale ako a prečo investujem do seba a svojich záujmov. Táto činnosť rázom zmenila svoju podobu a predstavíme skôr pozitívne veci, ktoré nás k zamysleniu sa nad finančnou otázkou skutočne motivujú vidinou skvalitnenia svojho života ako takého.
Akú sumu chceme a potrebujeme investovať do seba? Táto otázka znie sympatickejšie a v postate ide o tú istú činnosť. Berme ju preto naozaj reálne a úvaha tohto typu nám pomôže k prospešnejšiemu rozboru financií vhodnému v prvom rade pre nás a naše plány. Ak niečo človek chce, musí na to myslieť. Teda odvážim sa povedať, že pokiaľ vo financovaní vidíme stále samé povinnosti, tak v podstate pozornosť venujeme povinnostiam a tie budú pribúdať, naše záujmy pôjdu bokom. V opačnom prípade si samozrejme zaplaťme potrebné poplatky to áno, ale tešme sa hlavne z pasáže, v ktorej si budeme ukrajovať pre samých seba a svoje predstavy. Myslime na to a rozumným organizovaním našich peňazí k tomu budeme spieť. Samozrejme ale treba uvažovať reálne. Reálne, ale v rámci možností čo najpozitívnejšie pre seba a skvalitnenie svojho života či svojej osoby.
• Teda určime si určité stanovisko a svoj cieľ zamerajme tým smerom. Snažme sa zorganizovať finančnú otázku do jeho podoby, prispôsobujme sa mu.
Budeme ale potrebovať i trochu matematiky. Vypočítajme si, koľko chceme pre seba a svoje predstavy, následne sa snažme iné splátky postupne eliminovať. Dôležité je držať si prehľad medzi naším príjmom a výdajmi.