Pohyb je náš kamarát
Ak chceme zostať zdraví, telesne i duševne, vitamíny a tabletky nestačia. Veľmi dôležitý je aj pravidelný pohyb. Nemusí sa jednať o prekonávanie rekordov, či dvíhanie sto kilových činiek. Stačí nám minimálne 1 hodina denne na čerstvom vzduchu, ktorú strávime prechádzkou alebo jazdou na bicykli. V letnom čase nie je nič liečivejšie, ako pravidelné plávanie. Cez zimu zasa prechádzka parkom, či lesom a v jesennom či jarnom období je ideálny čas vytiahnuť bicykel.
Pokiaľ dlho času trávime v nehybnej polohe, naše telo začne protestovať. Začneme chytať kŕče, budeme nervóznejší , skrátka každý z nás určite zažil pocit, kedy má potrebu výjsť von. Telo je rozumné a týmto spôsobom nám dáva najavo to, čo práve potrebuje. Takisto ako cítime pocit hladu, cítime i pocit usedenosti a nudy. Telo potrebuje pravidelný pohyb skrátka preto, aby mohlo správne fungovať. Stačí hodinová prechádzka a zrazu cítime príjemný pocit. Je to zapríčinené tým, že sa nám rozprúdila krv a náš organizmus sa cíti lepšie, je výkonnejší. Takáto prechádza veľmi pomáha i pri problémoch s trávením. Nehovoriac o ďalšom pozitíve, kedy sa nadýchame čerstvého vzduchu a tým organizmus, mozog, srdce a pľúca okysličíme. Hádam ani nemusím pripomínať, že okysličovanie týchto orgánov je pre zdravý život veľmi potrebné. Čím viac dní trávime aspoň hodinovou prechádzkou, tým sme zdravší a odolnejší.
Nadarmo sa nevraví, že kým sa hýbe, tak je dobre. Človek , ktorý oslávil čerstvú šesťdesiatku a kúpi si vozidlo na motorček, robí chybu. V tomto veku je chyba, pokiaľ sa prestáva hýbať. Treba si už oddýchnuť, to áno, ale tú hodinu poctivej prechádzky by sme mali splniť i zvlášť v tomto veku, kedy ešte relatívne vládzeme. Kým vládzeme, tak je dobre. Horšie bude ak zlenivieme a prestaneme mať o všetko záujem. Tým pádom aj predčasne zostárneme.