Hudba ako liek
Kedysi dávno ľudia spievali, aby privolali Bohov či keď ich žiadali o pomoc. Spievali v skupinách s pomocou nájdených alebo ručne vyrobených nástrojov. Dnes si ľudia hudbou spríjemňujú každodenný život, počúvajú ju v autách cestou do práce, v autobuse, doma v rádiu, v reštaurácii. Skrátka kdekoľvek a kedykoľvek.
Technické pokroky nám umožnili nosiť si so sebou hudbu v čo najmenších zariadeniach a dokonca ňou nerušiť okolie. Vďaka tejto vymoženosti môže počúvať každý jeden jedinec v miestnosti svoju vlastnú hudbu. Hudbou však nemyslíme len piesne ale tiež rôzne zvuky ako napríklad dopadajúci dážď na okno, pukanie dreva v rodinnom krbe, dokonca pre niekoho je hudbou aj zvuk motora.
Dopad na ľudské zdravie
Už v dávnych dobách ľudia verili že hudba dokáže liečiť. Podľa istých štúdií je to skutočne tak. V súčastnosti sa využíva v oblasti psychiatrie, pediatrie a detskej psychiatrie. Je dokázané, že hudba a rôzne tóny majú skutočne pozitívny dopad na ľudské zdravie a psychiku. Samozrejme jedna pieseň vás nevylieči z jesennej chrípky ale môže dobu liečenia výrazne skrátiť, hlavne však pri duševných chorobách. Pomalé a jemné tóny hudby človeka upokojujú a prebúdzajú v jeho vedomí pozitívne emócie. Používa sa najmä pri neuróze, koktaní, dyslexii. Hudba môže ovplyvniť dýchanie, tep, pulz a krvný tlak, ukľudňuje a zvyšuje hladinu endorfínov. Údajne môže tiež zvyšovať verbálnu inteligenciu a znižovať výskyt epileptických záchvatov.
Ako aplikovať liek
Keďže hudba je skutočne liekom, mali by sme ho užívať čo najčastejšie. Preto odporúčame si každý večer dopriať na niekoľko minút chvíľu odpočinku s pomalou a relaxačnou hudbou. Uvoľniť sa a nemyslieť na zajtrajší deadline. Pomôcť môže tiež hra na hudobný nástroj. Rozšírite tým svoje koníčky a možno objavíte svoj skrytý talent. Podporujte hudobné cítenie taktiež u vašich detí a blízkych, raz vám za to určite poďakujú.