Depresia sa prejavuje aj fyzicky
Depresia je psychický stav, v ktorom ide o poruchu nálady. Smútok, náladovosť, hnev, podráždenosť a aj myšlienky na samovraždu sú typické pre tento stav. Depresia sa ale môže prejaviť aj fyzickými symptómami. Tie sa môžu prejaviť zároveň s ochorením, počas choroby ale môžu vás aj na depresiu upozorniť.
Fyzické symptómy depresie
Nadmerná spavosť, alebo insomnia (nespavosť).
Psychické problémy majú v prvom rade vplyv na spánok. Je to vplyvom hormónov, ktorých produkcia je počas depresie narušená. Hlavnými hormónmi zodpovednými za spánok sú melatonín a serotonín. Melatonín sa vytvára v noci, vyvoláva v nás ospalosť a zodpovedá za kvalitný spánok. Serotonín sa produkuje v organizme počas dňa a vďaka jeho vyššej hladine sme bdelí. Ak sa tvorba týchto látok naruší dochádza k problémom so spánkom.
Vyčerpanosť, únava, strata energie.
Tieto pocity úzko súvisia s nedostatkom spánku. Možno prespíte celú noc, ale váš spánok nie je dostatočne hlboký a kvalitný. Odzrkadlí sa to na druhý deň. Ak k tomu pridáme depresívne pocity, apatiu, náladovosť a smútok tieto stavy sa len zhoršia.
Chrbát, svaly, zápaly.
Bolesti chrbtice a svalov sú signálom organizmu, ktorý sa snaží takto upozorniť na to, čo sa s ním deje. Najčastejšie ide o emočné problémy – tie sa prejavujú nevysvetliteľnou fyzickou bolesťou. Zápal môže vzniknúť aj z bolestí chrbtice – automatiky držíte telo v nesprávnej polohe, len aby ste zmiernili bolesť čo môže viesť k chronickým problémom s chrbtom a zápalom. Zápal znižuje tvorbu chemických látok v mozgu čo môže spôsobovať, alebo zhoršovať depresiu.
Trávenie.
Dlhodobý stres je predchodcom depresie. Pokiaľ netrpíte nejakým fyzickým ochorením tráviaceho systému kŕče, nadúvanie a nevoľnosť sú príznakmi zlého psychického zdravia. Príliš dlhý smútok, nadmerný pocit úzkosti a dlhodobý stres vplývajú na črevnú mikroflóru, čo sa navonok prejaví problémami s trávením.