Chýba Vám príjem soli, alebo by ste ju naopak mali obmedziť?
Zrejme poznáte rozprávku s názvom Soľ nad zlato. Veru, soľ je súčasťou nášho každodenného jedla a pokrmy by bez nej nemali tú správnu chuť. Ale na druhej strane to so soľou netreba prehánať, je k tomu hneď niekoľko dôvodov. Tým prvým je strata pôvodnej chuti pokrmu, číže príliš veľa soli dá zaniknúť špecifickej chuti pokrmu a druhým, vážnejším dôvodom je možné ublíženie na zdraví. Preto sa odporúča pridať soľ, ale chuť vylepšiť korením.
Problémy s tlakom?
Pokiaľ totiž skonzumujeme veľa soli, v našom tele sa začne tvoriť zbytočne veľké množstvo sodíka, ktorý zvyšuje krvný tlak. Na základe toho prichádzajú časté bolesti hlavy, búšenie srdca, nespavosť, ale i nervozita a potenie. No v prípade ak mávate problém s nízkym tlakom, sa naopak soliť odporúča. Ak s tlakom problémy nemáte, snažte sa soliť s mierou, no a pokiaľ vás trápi zvýšený tlak, soľ sa snažte obmedziť na nižšiu mieru. Práve v nadmernom konzumovaní soli môže byť jeho príčina.
Existuje i nebezpečnejšia hrozba
Nadmerné množstvo sodíka v tele môže viesť okrem zvýšeného tlaku i k poškodeniu mozgových ciev a následnej mŕtvici.
Ideálna miera?
Odhaduje sa, že telo priemerného človeka obsahuje približne 270 gramov soli, pričom denne skonzumuje ďalších, približne 10 gramov. Je to hrubý odhad, pretože napríklad v ázijských krajinách denný prísun predstavuje cca 15 gramov, v USA zasa ešte menej, než spomenutých 10 gramov. Tieto krajiny sa v stravovaní a v podobe konzumovaných jedál výrazne líšia, ale odhadom sa vraví o tej priemernej dávke 10 gramov za deň. Ale odporúčam riadiť sa podľa vašich vlastných zistení, pretože ako som už spomenul, ľuďom s nízkym tlakom môže soľ chýbať a naopak, ľudia s vysokým tlakom by ju mali obmedziť. Jej vplyv na vaše telo ucítite i sami, predsa si nebudeme každé solenie vážiť na váhe.
• Ak to ale so soľou preženiete, odporúča sa fyzická aktivita, alebo dokonca mierny príjem alkoholu do tela.