Aby bola práčka čistá
Problém špinavej práčky sa netýka oba starších zariadení. Ak ju používate pravidelne, nečistoty sa v nej začnú hromadiť už po prvých mesiacoch používania. Pokiaľ ich vo vnútri necháme, začnú plesnieť a časom i nepríjemne zapáchať. Keď sa nečistoty navyše v práčke usadia, s jej vyčistením si už nepomôžete sami. Budete si musieť zavolať opravára, alebo ju odniesť do servisu.
V prvom rade, by ste ju mali čistiť aspoň raz mesiac.Manuálne, teda klasickým čistiacim prostriedkom, vodou a handrou, vyčistíte bubon, nádobku na prací prostriedok, filter a všetky tesnenia. Hlavne novšie modely majú i špeciálne pracie programy, ktoré sú určené vyslovene na tento účel. Ako presne ich používať, sa dozviete v návode.
Ak sa takýto program na práčke nenachádza, vyrobte si ho takpovediac sami.Do nádobky, kde bežne lejete aviváž a sypete prací prostriedok nalejte ocot. Nerieďte ho vodou. Trošku ho prilejte aj priamo do bubna. Nastavte najdlhší a najsilnejší program, ktorý práčka má. Ak nechcete, aby nasledujúca várka oblečenia zapáchala po octe, zapnite práčku bez oblečenia ešte na jeden rovnaký program. Podobný efekt má aj jedlá sóda a soľ. Ak chcete účinok znásobiť, môžete zmiešať všetky tri suroviny.
Možnosťou sú aj špeciálne prípravky, ktoré sú určený vyslovene na čistenie práčky, alebo prímesi do prania proti plesniam.
Nádobku na prací prášok a aviváž,môžete na väčšine práčok jednoducho vybrať. Ak máte túto možnosť, opláchnite ju pod teplou vodou pred každým praním. Pokiaľ na nej uvidíte zaschnuté a stvrdnuté zhluky prášku, použite hubku.
Ako správne čistiť filter, si prečítajte v návode.Pri každej práčke je totiž postup rozdielny. Tesnenie dvierok, pretierajte pokojne po každom druhom praní. Skontrolujte ho však vždy, keď práčka doperie, chlpy, alebo zabudnuté papierové vreckovky sa usádzajú práve v ňom. Silnejšiu dezinfekciu urobíte pomocou starej handry, ktorú namočíte do octu, alebo klasického čistiaceho prípravku, vtlačte ju do vnútra tesnenia a nechajte pôsobiť aspoň pol dňa.