Čína si buduje vlastný Mesiac, pretože chce viac svetla!

Do jedného z miest v Číne plánujú umiestniť svoj vlastný umelý Mesiac, ktorý bude schopný osvetliť oveľa väčšie územie a aj jeho jas bude omnoho intenzívnejší. Toto všetko sa má uskutočniť v meste Čcheng-tu v termíne do roka 2020. Intenzita jeho svetla bude taká silná, že osvieti oblohu do vzdialenosti 50 -tich kilometrov. Navrhovaná obrovská lampa nie je z vedeckého hľadiska nijako zaujímavá, ale pre obyvateľov mesta bude určite prínosom.

měsíc
 
Nápad prevzatý od francúzskeho umelca
Cieľom konštruktérov je zostrojiť osvetľovacie teleso tak, aby bol jeho jas osemkrát silnejší ako jas pravého Mesiaca. Niekoľko podrobností o projekte už zverejnili miestne úrady. Inšpiráciou na projekt im bol francúzsky umelec a jeho návrhy, ktoré sa zakladali na vytvorení žiarivého náhrdelníka obrovských rozmerov, vyrobeného zo zrkadiel a visiacich nad zemou. Obdivovatelia, ktorí sú z projektu nadšení, dúfajú, že sa všetko podarí podľa návrhov a Mesiac úspešne dokončia. Pritom počítajú s tým, že by mohol osvetliť priestor vo vzdialenosti od 10 do 80 km a s intenzitou jeho jasu chcú manipulovať podľa potreby nastavenia priamo na vybraný priestor. Funkcia umelého Mesiaca by tak suplovala tradičné pouličné osvetlenie.
 
Nie každému sa páči
Celý tento nápad sa nám, obyčajným smrteľníkom, môže javiť ak neuskutočniteľný a bizarný, ale lídri projektu tvrdia, že technológia je už vyvinutá a roky funguje, čaká sa len na vyšperkovanie do dokonalosti. Proti projektu sa už búri aj dosť silná skupina odporcov, ktorí ho kritizujú a odmietajú s tvrdením, že satelit bude komplikovať pozorovanie vesmíru, ale čo je vážnejšie, negatívne zasiahne aj do života voľne žijúcich zvierat.

noc
 
Predbehli ich Rusi
Čína však nie je prvá, kto sa v tejto sfére pokúša o úspech. Svetlo odrážajúci predmet či umelý Mesiac sa už ľudia pokúsili zavesiť na oblohu, no istotne vás neprekvapí fakt, že takéto plány v minulosti prezentovali aj Rusi. Raketu Sojuz 2.1 vyslali do vesmíru v roku 2017 a na jej palube bol aj satelit Majak, no megalomanské plány napokon stroskotali. Príčinu vedci zistili o mesiac neskôr. Išlo o nerozvinutý slnečný reflektor na obežnej dráhe do tvaru, aký potreboval.

12 listopadu, 2019